Hakkında

takipteyiz.org

Bu site STK’lara savunu çalışmalarında yol göstermek, hak ihlalleri ile ilgili veri toplamak, bu verilerle gölge rapor hazırlamak veya STK’ların rapor hazırlama süreçlerine veri sağlamak bu amacıyla Etkiniz AB Programı finansmanı ile Türkiye Down Sendromu Derneği tarafından hazırlanmıştır.

Sistem kullanıcılarını algoritmalar aracılığı ile bir hak ihlali karşısında başvuru mekanizmalarını hangi süreler dahilinde nasıl kullanacakları hakkında bilgilendirme, mesaj gönderme yolu ile hatırlatma yapma, dilekçe ve başvuru oluşturma ve takibi konularında destekleme ve kendi başvuru arşivlerini oluşturma şeklinde tasarlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerden ülkemizdeki engellilik alanında yaşanan sorunlar hakkında ulusal ve uluslararası raporlar hazırlamak amacı ile faydalanılmaktadır. Bu raporlar kamuya açıktır. Raporlara siz de erişebilirsiniz. Ayrıca site aracılığı ile savunu çalışmalarında gerekli olan kaynaklara kolay erişim hedeflenmiştir. STK’lar bu site aracılığı ile üyelerinin bireysel başvuru taleplerini de yönlendirebilecek bir alt yapıya sahip olmaktadır. Sistem kullanıldıkça gelişecek bir yapı üzerine kurulmuştur. Bu sebeple kullanıcılardan gelen talepler titizlikle değerlendirilecektir.

Sitede kişisel verileri koruma kanunu gerekliliklerine dikkat edilerek veri alınmaktadır. Bu sebeple üyelik formları tam ve eksiksiz olmadan üyelikler aktive edilememektedir. Kişisel bilgiler hiçbir şekilde üçüncü kurumlar veya şahıslar ile paylaşılmamaktadır. Raporlarda kişisel veri gizliliğine dikkat edilmektedir. Sadece STK’lar üye olarak kabul edilmektedir.